+420 721 126 836
info@hotelfriuli.cz

Harrachov

Harrachov je známým centrem turistiky a zimních sportů. Celé území je protkáno bezpočtem turistických a cyklistických tras, desítkami kilometrů upravovaných a značených lyžařských stop a sjezdových tratí všech stupňů náročnosti.

Harrachov je známým dějištěm mezinárodních závodů v klasických lyžařských disciplínách, zejména ve skocích na lyžích. První lyžařský můstek zde byl postaven již v roce 1920.

ZIMA

Město Harrachov je známé především jako lyžařské středisko. Na vrchol Čertovy hory vozí lyžaře i snowboardisty dvě sedačkové lanovky. Díky modernímu systému umělého zasněžování se tu lyžuje až pět měsíců v roce. Pokud snad někdo nemá lyže nebo neumí lyžovat, jeho problém rychle vyřeší některá z místních lyžařských škol a půjčoven lyží.
Ceník skipasů nabízí širokou škálu možností, z nichž si vybere každý lyžař podle času a svých lyžařských schopností – najdete ho ZDE.

Nejen fanouškům skoků na lyžích je dobře známý zdejší mamutí můstek, který patří mezi pouhých pět na světě.

Harrachov je dobrou volbou nejen pro milovníky sjezdového lyžování, ale také pro běžkaře. Ti tu najdou velké množství pravidelně upravovaných tratí, které jsou vhodné na klasiku i skate. Nedaleko jsou také vyhlášené Jakusczyce (PL), které jsou doslova rájem běžkařů. Pokud nelyžujete a přesto si chcete Harrachov užít i v zimě, zkuste procházky nebo sáňkování a bobování – jako tip vám může posloužit tato praktická mapka.

Pokud si chcete od zimních sportů odpočinout, můžete navštívit sklárnu s pivovarem a muzeem, hornické muzeum nebo muzeum lyží. Vydat se můžete také na pěší výlet k mumlavským vodopádům, kde v zimních měsících vznikají krásné ledové scenérie.

 

LÉTO

Během jara, léta a podzimu je Harrachov výborným místem pro aktivní i odpočinkovou dovolenou. Díky své poloze na rozhraní mezi Krkonošemi a Jizerskými horami je ideálním výchozím bodem pro pěší i cyklo túry do obou těchto krásných pohoří. Rodiny s dětmi jistě ocení možnost kratších výletů, např. speciálně pro děti vybudovanou liščí stezkou k Mumlavským vodopádům. Vodopády jsou dobře přístupné po modře značené trase od harrachovského autobusového nádraží kolem lesnického muzea Šindelka, a to pěšky, na kole i v zimě na běžkách. V letních měsících je též velmi romantická cesta kolem bývalých rudných dolů, dnešního hornického muzea. Od Mumlavských vodopádů můžete pokračovat dále například na Krakonošovu snídani či k Vosecké boudě. Pro větší děti je zajímavým zpestřením bobová dráha.

Přímo v Harrachově je možné navštívit nepřeberné množství atrakcí – sklárnu s pivovarem a muzeemHornické muzeum, lesnickou expozici Šindelka nebo Muzeum lyží. V horkých letních dnech je návštěvníkům k dispozici venkovní koupaliště. Milovníky adrenalinu potěší lanové centrum a vertical park, jehož součástí je horolezecká stěna, bungee trampolína a obří houpačka.

Cyklisté mohou v Harrachově v letním období využít vývozu kol zdejší lanovkou na vrchol Čertovy hory, odkud mohou pokračovat po hřebenech Krkonoš.

Z vrcholu Harrachovské Čertovy hory ve výšce 1020 metrů nad mořem je nádherný výhled do kraje. Při dobré viditelnosti je vidět například Liberecký Ještěd.

Kdo má zájem vyjet za hranice Harrachova, může vyrazit do krásného Krkonošského městečka na polské straně Sklářské Poreby, která určitě stojí za návštěvu, stejně jako vodopády v její těsné blízkosti.

Již několik let se vždy na začátku srpna koná v areálu Harrachovských skokanských můstků oblíbený hudební festival Keltská noc. Festival, který má dvě prvenství, je to festival s nejlepším výhledem a současně je nejvýše položeným.